Himalájské hory mají jedny z nejvyšších vrcholů na světě. Jednou z těchto hor je Mount Everest, což je nejvyšší hora světa tyčící se do výšky 29 029 stop nad mořem. Everest je však také jednou z nejnebezpečnějších hor pro horolezce a v posledních několika desetiletích byly zaznamenány stovky úmrtí. První zdokumentovaná horolezecká expedice na Mount Everest se uskutečnila v roce 1921 britským expedičním týmem. K prvním zaznamenaným úmrtím došlo jen o rok později v červnu 1922, kdy sedm nepálských horolezců zabila lavina pod North Col.
Nebezpečí Na Mount Everest
K dosažení nejvyššího vrcholu na Zemi čelí horolezci četným rizikům, z nichž mnohá jsou potenciálně smrtelná. Podle oficiálních statistik jsou nejčastější příčinou smrti na Mount Everestu laviny. Lavina je náhlý sestup obrovského množství ledu a jiných úlomků dolů z horského svahu. Další hlavní příčinou úmrtí na hoře je náhodný pád při výstupu nebo sestupu z hory. Další příčinou několika úmrtí je expozice, která je připisována extrémně nízkým teplotám v kombinaci se sníženou hladinou kyslíku a nízkým atmosférickým tlakem na hoře. Expozice je spojena s výškovou nemocí, relativně mírným stavem, který se může proměnit v potenciálně smrtelný edém mozku z velké nadmořské výšky (HACE) a plicní edém z velké nadmořské výšky (HAPE). Mount Everest má zónu nazvanou „zóna smrti“, která se nachází v oblastech nad 26 000 stop a je nechvalně známá pro svou vysokou míru úmrtnosti. Zkušení horolezci mají vždy speciální vybavení, aby čelili účinkům vysokých nadmořských výšek. Trhliny také představují další nebezpečí pro horolezce. Trhliny jsou hluboké štěrbiny vyskytující se na ledovcích a jsou obvykle pokryty tenkou vrstvou ledu.
Smrtelné Incidenty Na Mount Everestu
Počet lidí, kteří zemřeli při horolezectví na Mount Everestu, není znám. Oficiálně zaznamenaný počet obětí je však přes 270 lidí. Hlavní příčinou úmrtnosti jsou laviny s pádem na druhém místě. Hora zažila tragédie, které si vyžádaly desítky životů, včetně lavin na Mount Everestu v roce 2015, při kterých zahynulo nejméně 18 lidí. Tragický incident byl způsoben zemětřesením, které zasáhlo region (Everest byl asi 140 mil od epicentra) a způsobilo na hoře smrtící laviny. Některé záznamy uvádějí počet mrtvých na 22. V předchozím roce došlo také k dalšímu smrtelnému incidentu, který byl přisuzován selhání séraků a jehož výsledkem byla obrovská ledová lavina, která se valila po západním výběžku hory. Lavina je známá jako Mount Everest Avalanche z roku 2014 a za sebou nechala 16 mrtvých. V roce 1996 zemřelo osm lidí na následky expozice poté, co je zastihla sněhová vánice, díky čemuž byl incident třetím nejsmrtelnějším, který se na hoře stal.
Statistiky Úmrtnosti Na Mount Everestu
Nejstarším člověkem, který zemřel při horolezectví na Everestu, byl Min Bahadur Sherchan, který zemřel 5. května 2017 ve věku 82 let, zatímco nejmladší byl 19letý Pemba Sherpa, který zemřel v dubnu 2015. Nejvíce lidí zemřelo v Nepálu. při horolezectví na Everestu. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení dochází k většině úmrtí během sestupu