Pesimismus A Společnost

Lidé na celém světě sdílejí jeden společný rys: touhu po lepší budoucnosti. Tato naděje je však často plná nejistoty. Myšlenky na budoucnost se pohybují od toho, co budoucnost přinese na osobní nebo rodinné úrovni, až po národní nebo globální úroveň. V některých částech světa je obecný výhled do budoucna pozitivní. Mnoho lidí věří, že se jejich osobní situace, budoucnost jejich dětí a situace národního hospodářství změní k lepšímu. Jiní jedinci však mají mnohem pesimističtější vyhlídky.

K negativnímu názoru na budoucnost přispívá mnoho faktorů, včetně nemocí, nedostatku přírodních zdrojů, ekonomické krize, válek a chudoby. Na mnoha místech po celém světě mají tyto faktory ve společnosti silnější zastoupení, což vede k pesimistickému názoru na stav budoucnosti. Tento článek se blíže podívá na nejpesimističtější populace na světě podle průzkumu Gallup z roku 2012. Respondenti průzkumu odpovídali na otázky týkající se jejich pohledu na jejich osobní a národní ekonomickou situaci

Pesimismus V Evropě

Z 10 nejpesimističtějších zemí světa drží evropské národy 7 míst. V každé z těchto zemí odpovědělo 25 % nebo více obyvatel na otázky o budoucnosti negativně. Tato reakce je poněkud pochopitelná vzhledem k tomu, že tato oblast světa byla obzvláště tvrdě zasažena globální ekonomickou recesí a nyní zažívá dluhovou krizi. Tyto evropské země zaznamenaly v letech 2010 až 2011 výrazný pokles hrubého domácího produktu, což mělo za následek závažnější ekonomickou regresi, než jaká byla pozorována v jiných oblastech světa. Z evropských zemí na tomto seznamu mělo nejvyšší míru pesimismu Řecko, kde 38 % populace věřilo, že jejich budoucnost bude za 5 let ve skutečnosti horší ve srovnání se současností. Následuje Česká republika (33 %), Slovinsko (32 %), Maďarsko (29 %), Španělsko (25 %), Kypr (25 %) a Polsko (25 %). Nezaměstnanost v Řecku i České republice mezi lety 2009 a 2011 dramaticky vzrostla, což je jeden z možných faktorů, které přispívají k pocitu blížící se katastrofy, kterou obyvatelé těchto zemí pociťují.

Pesimismus V Karibiku

Haiti je jedinou karibskou zemí na tomto seznamu. Populace tropických karibských ostrovů je obvykle spojována s uvolněnými postoji a vysokou úrovní štěstí. Obyvatelé Haiti jsou však výjimkou z tohoto sdružení. V této zemi 26 % obyvatel věří, že jejich život bude za 5 let horší než nyní, což z této země činí 5. nejpesimističtější zemi na světě. Tato země je považována za nejchudší v Americe a léta bojuje s nemocemi, korupcí a nedostatkem veřejných služeb. Jeho ekonomický pokrok navíc často brzdí neustálá politická nestabilita a škody způsobené hurikány. V roce 2010 obyvatelé této země zaznamenali 8% pokles parity kupní síly k HDP.

Pesimismus V Asii

Tchaj-wan a Singapur jsou jediné asijské země na žebříčku 10 nejpesimističtějších zemí světa. Na Tchaj-wanu má 26 % obyvatel pesimistické vyhlídky do budoucnosti, čímž se rovná Haiti. Singapur je naopak na posledním místě v žebříčku top 10 nejpesimističtějších zemí. Zde 24 % obyvatel věří, že jejich budoucnost bude horší než jejich současná situace