Miliardy lidí na celém světě se probouzejí u šálků horkého čaje nebo kávy, než se zapojí do denních aktivit. Ale v některých částech světa se lidé probouzejí s nápojem, který mnoho lidí nezná, zvaným yerba maté. Yerba maté je tradiční lektvar běžné v Jižní Americe, o kterém se říká, že nabízí sílu kávy, zdravotní přínos čaje a euforii z čokolády ze šesti oblíbených nápojů používaných jako stimulant, yerba maté je nejvyváženější a nabízí obojí. energie a výživy.

Výroba Yerba Maté

Yerba maté se vyrábí z tradičních a kofeinovaných sušených listů oblíbeného jihoamerického stromu cesmíny zvaného Ilex paraguarriensis. Cesmína je běžná v severní Argentině, Paraguayi, Uruguayi a Brazílii. Strom začíná růst ve formě keře a dospívá ve strom, který může dorůst až do výšky 49 stop. Nápoj yerba maté se připravuje naplněním tykve suchými listy rostliny maté a přidáním horké, ale ne vroucí vody. Nápoj je považován za připravený ke konzumaci, jakmile se listy dobře smíchají s horkou vodou. Pro zlepšení chuti lze do nápoje přidat cukr. Pití yerba maté je považováno za společenskou událost. Často se podává v duté tykvi a sdílí se na znamení přátelství a pouta.

Kdo Pije Nejvíce Yerba Maté?

Yerba maté je široce populární v Paraguayi a Uruguayi. V těchto zemích není neobvyklé vidět lidi, kteří chodí po ulicích, popíjejí mate a nesou v náručí termosku, aby si osvěžili pití. V Uruguayi jsou také stanice s horkou vodou, kde si člověk může na cestách doplnit termosku.

V Argentině je yerba maté oficiálně národním nápojem. V Argentině se ročně spotřebuje asi 11 liber na hlavu yerba maté v hodnotě 500 milionů dolarů. V Brazílii je v obchodech k dostání ledová, slazená verze opečeného maté, která se prodává jako nesycený nápoj. Tradičně sládek obsluhuje každého z jedné tykve. Jakmile je člověk obsloužený, poděkuje, napije si tolik doušek, kolik dokáže, vrátí tykev sládkovi, který ji doplní, a podá další osobě ve směru hodinových ručiček.

Výhody Zdraví

Yerba maté je v Jižní Americe oslavován jako zdravý nápoj. Yerba mata byla propagována jako obsahující několik minerálů, jako je draslík, hořčík a mangan. Yerba maté má také terapeutické vlastnosti. Zvyšuje hladinu energie v těle, energii, kterou lze označit za jemnou a čistou. Ve srovnání s jinými stimulanty, jako je čaj a káva, poskytuje yerba maté vyvážený přísun energie. Yerba maté je také považován za bylinný lék, který pomáhá při trávení, tonizaci nervů, léčbě alergií a také posiluje imunitní systém.

Vedlejší Efekty

I když je yerba maté vhodné pro tělo, ne každému se líbí. Někteří lidé pociťují příznaky nadměrného kofeinu, jako je nespavost a úzkost. Yerba maté se nedoporučuje těhotným ženám a kojícím matkám. Kuřáci jsou vystaveni vysokému riziku některých druhů rakoviny, pokud pijí příliš mnoho yerba maté. V Argentině je rakovina močového měchýře velmi běžná mezi pijáky yerba maté, kteří také kouří.