Množství času, které jednotlivec stráví vykonáváním placené práce, se nazývá pracovní doba .

Každá země se snaží regulovat pracovní dobu svých občanů tím, že zavádí zákony, které stanoví maximální pracovní dobu a minimální dobu odpočinku. Země zavedly standardní pracovní dobu, která omezuje pracovní dobu zaměstnanců, ať už jde o den, týden, měsíc nebo rok. Většina zemí světa má průměrnou pracovní dobu mezi 40 až 44 hodinami týdně.

V některých zemích je však pracovní doba delší, než je průměr. Tyto země budou prozkoumány níže.

Zdrojem těchto statistik je Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Země S Nejvyšší Pracovní Dobou

Mexiko – 2246 Hodin Ročně

V Mexiku je zákonem nařízeno, že maximální pracovní doba je 48 týdně. To představuje přibližně 2246 hodin ročně. Ačkoli je to mandát zákona, existují mezery, které brání tomu, aby byl tento pracovní týden plně realizován. Volně prosazované pracovní zákony znamenají, že zaměstnanci soukromého sektoru mohou dokonce pracovat více hodin bez příplatku. V Mexiku panuje strach z nezaměstnanosti a také špatného zacházení se zaměstnanci ze strany zaměstnavatelů. To vysvětluje, proč mnozí ignorují 48hodinový pracovní týden a posouvají se ještě dál.

Jižní Korea – 2113 Hodin Ročně

Vláda Jižní Koreje pracuje na zkrácení pracovní doby a tím i na zvýšení času na relaxaci a volný čas. Průměrná pracovní doba týdně je 40 hodin , které jsou rozloženy do pěti pracovních dnů. Vláda také zakázala společnostem požadovat více než 12 hodin jako přesčas v týdnu a 16 hodin o víkendech. V roce 2013 vláda opět zvýšila počet státních svátků na 16. Ačkoli však tyto zákony mohly být implementovány, průměrná pracovní doba byla stále vysoká a činila 2163 ročně.

Řecko – 2042 Hodin Ročně

Řecko má podle OECD nejvyšší pracovní dobu v Evropě. Průměrná pracovní doba denně v Řecku je 8 hodin v pětidenním týdnu. Podle Eurostatu trávili zaměstnanci v Řecku v práci průměrně 42 hodin týdně ve srovnání s referenčními 40,3 hodinami. To činí v průměru 2042 hodin ročně. Ke zvýšené poptávce po přesčasové pracovní době přispívá i současná ekonomická situace v Řecku. Řecko má však 12 státních svátků, které se dodržují, což do určité míry zkracuje pracovní dobu. Jak již bylo řečeno, Řecko je stále třetí nejvyšší zemí, pokud jde o pracovní dobu.

Chile – 1988 Hodin Za Rok

Pracovní zákony v Chile stanoví, že pracovní doba má být rozdělena na 45 hodin v šestidenním týdnu . Je zákonné pracovat maximálně 10 hodin (normální 8hodinový den a 2 hodiny přesčas). Zaměstnavatelé, kteří nutí své zaměstnance pracovat delší dobu nad stanovenými 10 hodinami, jsou podle zákona pokutováni. Vláda pracovala na zajištění toho, aby byla tato pravidla uplatňována. Toto pravidlo se nevztahuje na domácí sluhy a domovníky. Navzdory veškerému vládnímu úsilí OECD stále řadí Chile na přední místo, pokud jde o průměrnou pracovní dobu 1988 hodin ročně.

Pravidla A Předpisy K Chráněným Právům Pracovníků

Mnoho zemí se pokusilo zkrátit pracovní dobu svých občanů tak, aby byla na stejné úrovni jako standardní pracovní doba. Vládní úsilí se však někdy ukázalo jako marné díky mezerám v pracovněprávních předpisech v mnoha zemích. Zaměstnavatelé by měli být v popředí a usilovat o standardizovanou pracovní dobu pro své zaměstnance, protože to zvyšuje výkon na pracovišti. Přepracovaný zaměstnanec je méně výkonný ve srovnání s tím, kdo má dostatek odpočinku. Stejně jako zaměstnanci by měli mít dostatek času na odpočinek, aby mohli komunikovat se svými rodinami a rozvíjet rodinné pouto.

Co se týče pracovní doby, zbývá ještě mnoho udělat. Překážkou byl vždy střet zájmů obou stran. O zaměstnancích je známo, že využívají pracovní dobu k osobním záležitostem, a zaměstnavatelé jsou známí tím, že nutí zaměstnance k přepracování za účelem většího zisku. Vláda těchto zemí proto musí zavést další pravidla a předpisy, aby byla zajištěna ochrana zájmů zaměstnavatelů i zaměstnanců.