Alexandr Veliký, také známý jako Alexander III Makedonský, se narodil v roce 356 př.nl a stal se makedonským králem v roce 336 př.nl. Během svých prvních 10 let u moci založil jedno z největších království starověkého světa. Alexandr Veliký je připomínán jako jeden z nejúspěšnějších vojenských vůdců všech dob, který většinu své vlády strávil řízením vojenských tažení po severovýchodní Africe a Asii. Historici se domnívají, že zemřel někdy mezi 10. a 11. červnem roku 323 př. n. l. ve věku 32 let. Události kolem jeho smrti jsou zahaleny tajemstvím.

Události Vedoucí K Jeho Smrti

Během měsíců před svou smrtí cestoval Alexandr Veliký a jeho vojáci do Babylonu na přestávku mezi vojenskými taženími. Podle historických zpráv procházeli cestou chaldejským národem. Zde ho občané varovali, že jejich božstvo prorokovalo jeho smrt v Babylóně. Aby se snížila část smůly spojené s jejich cestou, skupina se vydala mimo cestu, aby se vyhnula cestě k zapadajícímu slunci. Podle místních zvyklostí bylo zapadající slunce považováno za symbol zmaru. Tato alternativní cesta se ukázala jako obtížná, protože byla plná bažin a mokřadů.

Alexandr Veliký a jeho vojáci dorazili do Babylonu během měsíce května. 29. května se v paláci Nabuchodonozora II konala velká hodová večeře, doplněná bohatým jídlem a alkoholem. Po dni veselí si Alexandr Veliký údajně stěžoval, že je mu nevolno, a odešel do svých komnat, aby si odpočinul. Zůstal ve své ložnici, neschopen odejít, mluvit nebo chodit, přibližně 12 dní, než se naposledy nadechl.

Teorie Příčiny Smrti

Skutečná příčina smrti zůstává neznámá, i když existuje mnoho teorií. Některé z navrhovaných příčin smrti Alexandra Velikého zahrnují: jed, onemocnění jater, břišní tyfus a malárie.

Protože Alexandr Veliký slavil, stoloval a pil víno, mnoho historiků a historických zpráv naznačuje, že buď jeho jídlo nebo pití byly otráveny. Tato teorie předpokládá, že za atentátem stál Antipater. Předtím byl odvolán z pozice makedonského místokrále a měl by důvod se pomstít. Jeho syn byl navíc zodpovědný za podávání vína Alexandru Velikému celou noc. Toxikologové tuto teorii vyvrátili a tvrdili, že jed bude působit mnohem rychleji než 12 dní, které strávil v posteli. Jeden toxikolog však navrhl, že mohla být použita čemeřice bílá, rostlina lilie Veratrum album.

Další navrhovanou příčinou smrti je infekční onemocnění, jako je malárie, západonilský virus nebo břišní tyfus. Nejenže byly tyto tři nemoci v té době relativně běžné, ale historické záznamy zmiňují, že Alexandr Veliký trpěl týden před svou smrtí zimnicí, horečkou, vyčerpáním a silným pocením. Tyto příznaky a jeho hlášené bolesti břicha jsou často spojeny se všemi těmito potenciálními příčinami smrti. Kromě toho Alexander před příjezdem do Babylonu cestoval bažinami a mokřady, což ho mohlo vystavit malárii nebo západonilským komárům.