Oktoberfest je největší lidový festival na světě a koná se v Mnichově v Bavorsku v Německu. Jedná se o pivní festival, který trvá 16 až 18 dní od poloviny nebo konce září až do prvního říjnového víkendu. Oktoberfestu se každoročně účastní miliony lidí z různých částí světa. Velké procento lidí, kteří se účastní pivního festivalu, je původem z Bavorska. Lidová slavnost začala ve středověku a její pokračující oslava je relevantní pro bavorskou kulturu.

Historie Festivalu

Festival začal 12. října 1810, kdy král Ludwig 1 pozval mnichovské občany, aby se zúčastnili jeho svatby s princeznou Therese. Dne 17. října téhož roku se na počest novomanželů před branami města konal dostih. V říjnu 1881 mělo opakování festivalu podpořit zemědělství v Bavorsku. Oslava pokračovala i v následujících letech s výjimkou napoleonských válek. Každoročně se koná přehlídka na počest sňatku prince Ludwiga a Terezie Sasko-Hildburghausenské. V roce 1887 festival představil restaurace a pivovary. Během první a druhé světové války byl Oktoberfest pozastaven. Od jeho zahájení bylo 24 zrušení festivalu. V roce 1980 došlo k výbuchu bomby, který zabil 13 lidí a zranil přes 201 lidí.

Slavnostní Akce

Od roku 1950 začíná festival pozdravem z dvanácti děl, po kterém následuje naražení prvního soudku slavnostního piva vládnoucím mnichovským starostou, který pak předá litr ministru-prezidentovi Bavorska. Před oficiálním zahájením festivalu pořádají pronajímatelé, kluby střelců a servírky pivních stanů tradiční průvody. Tyto průvody končí na Theresienwiese. Během oslav Oktoberfestu někteří místní rádi nosí bavorské klobouky s kamzíčí srstí, které si bavorští lidé cení. Na akcích jsou stany s tradičním pivem, zemědělská expozice a od 70. let 20. století německé gay organizace pořádají gay dny, které se konají ve stanu Braurosl každou první neděli oslavy. Organizátoři Oktoberfestu povolují pouze prodej piva uvařeného na území města Mnichova.

Dnešní Oktoberfest

V pivních stanech se v roce 2005 rozvinul „tichý Oktoberfest“ pro rodiny a starší lidi. Zákaz elektrické hudby trvá do 18:00 a byl zaveden s cílem zachovat tradiční pivní atmosféru a odradit od party mentality. Bavorský zákon zakazující kouření na veřejných místech dal výjimku na Oktoberfest. V roce 2011 byl uzákoněn zákaz kouření a všechny stany zakázaly kouření. 200. výročí Oktoberfestu bylo v roce 2010, kdy festival začal koňským dostihem na památku historické oslavy. Počet návštěvníků, kteří navštívili Oktoberfest v roce 2013, byl 6,4 milionu lidí a vypilo se 6,7 milionu litrů piva.

Kromě velkého množství piva si návštěvníci mohou užít hry, atrakce a širokou škálu tradičních bavorských jídel, jako je pečené kuře a (Hendl) a grilovaná ryba na špejli (Steckerlfish). Všechny tyto atrakce udělaly z Oktoberfestu největší světový Volksfest.